MAĎARSKÝ OHAŘ Aida Bety z Hanačova


 

Něco o maďarských krátkosrstých ohařích (Rövidszörü Magyar Vizsla)...

Hungarian shorthaired vizsla
 

Všestranně lovecky upotřebitelný pes pro lov v poli, na vodě i v lese. Charakteristický je zejména výrazný smysl pro stopu, pevné vystavování, vynikající vlohy pro přinášení a cílevědomé sledování stopy na vodě při velké ochotě k vodní práci. Dobře zvládá práci v obtížném terénu i extrémní počasí. Nesmí projevovat bázlivost po výstřelu, strach ze zvěře, absenci vloh k vystavování a přinášení a nechu» k vodní práci. Pro svou bezproblémovou povahu a přizpůsobivost je vhodný i k držení v bytě. No zkrátka je to velký mazel a nejhodnější a nejvěrnější pes co známe, venku je živá, doma klidná a pro svou krátkou srst i praktická. Pánečky chce ale skoro pořád.  

Původ: Předci pochází z maďarských kočovných kmenů již ve 14. st., v 19. st. pak v Maďarsku byly pořádány soutěže a cílený chov byl zahájen v r. 1920, v roce 1936 byl maďarský ohař uznán mezinárodní kynologickou organizací FCI jako samostatné plemeno.

Charakteristika: Středně velký elegantní lovecký pes ušlechtilého vzhledu s krátkou žemlově zbarvenou srstí. Spíše lehká suchá stavba těla tvoří harmonii mezi krásou a sílou. 

Důležité proporce: * Délka těla mírně překračuje kohoutkovou výšku.
* Hloubka hrudníku dosahuje téměř poloviny kohoutkové výšky.
* Čenichová partie je o něco kratší než polovina délky celé hlavy.

Povaha: živá, přátelská, vyrovnaná, lehce cvičitelný. Navázání kontaktu s vůdcem patří k jeho základním vlastnostem. Nesnáší hrubé zacházení a nesmí být ani agresivní, ani bázlivý. Hlavně se o ní píše, že je s ní legrace a musíme to POTVRDIT. Je hravá, vynalézavá, veselá a přitom nevtíravě přátelská (no někdy chce být na sedačce pořád...).Výcvik je radostným zážitkem, moc ji baví, je učenlivá a vděčná za aktivní činnost, doporučujeme rady i vedení odborníků s jemným vedením.

Velikost: Kohoutková výška psi 58 - 64 cm, feny 54 - 60 cm. Statická a dynamická vyrovnanost a symetrie jsou důležitější než v centimetrech naměřená výška.

(volně podle překladu německého originálu: Standard FCI č. 57 /německý originál z 13. 09. 2000/ )

 

 

Hungarian shorthaired vizsla